Reklamda doğru hedefleme – Aktif OSGB reklam ve iletişim çalışması

Herhangi bir reklam çalışması broşür, afiş, google adwords reklamı yaptırıyorsunuz. Peki yapılan reklam çalışması doğru hedefleme açısından ne kadar sağlıklı?

Tüm işlerde olduğu gibi hedef kitleyi ve hedef kitleye götürecek doğru stratejiyi belirlemek hayati önem taşıyor. Bu bir reklam çalışması ise mesela bir broşür düşünelim, broşürden kimler etkilenmeli, ne anlamalı, nasıl bir çağrışım uyandırmalı vs. vs. bir sürü madde bizi bekliyor olacak.

Bu örnekte Afyonkarahisar ilimizde faaliyet yapan Aktif OSGB firması üzerinden yürüyeceğiz. Firma ajansımıza ulaştığında brief olarak şu mesajları verdi. Büyük firmalara gitmek ve onları bizimle çalışmak için ikna etmek istiyoruz. Bunun için eksiğimiz ne varsa gidermek ve her yönden başarılı bir strateji ile yürümek istiyoruz dediler. Öncelikle firmanın mevcut durumunu daha iyi gözlemlemek için bizzat yerine giderek incelemelerde bulunduk ve ortak bir toplantı gerçekleştirdik. Yapılması gereken stratejik çalışmalar sağlıklı belirlemek için çeşitli sorular sorduk, gözlemlerde bulunduk ve ekibi daha yakından tanıma fırsatı bulduk.

Daha sonra hedef kitle analizinde önceliğimizin büyük firma sahipleri ve işverenler olduğu, iş güvenliği ve sağlığı hizmetinin işvereni ikna ederek işçi ile buluşabileceği fikri ile tüm reklam çalışmalarında mesajın işverene doğru verilmesi fikrini benimsedik. Bu tespitten hareketle broşürde ağırlıklı olarak firma sahiplerinin güvenle ve istikrarla büyümeleri sırasında onları her yönden rahatlatacak ve emin adımlarla geleceğe yürümelerinde kilit rol oynayacak sıfır risk ve minimum iş kazası hedefine yardım edecek bir işsağlığı ve güvenliği hizmetini profesyönel ekip ve güçlü bir altyapıya sahip bir OSGB firması ile alabileceklerini anlatmaya çalıştık. Bu mesajı da kısa birkaç cümle ve konu ile ilgili az sayıda stok görseli etkin şekilde kullanarak vermeye gayret ettik. Toplumumuzun okuma alışkanlığının hayli az olduğunu bilerek ve özellikle işverenlerin, firma sahiplerin vakitlerin az olduğunu da dikkate alarak minimum yazı ve içerikle maksimum mesaj ve güveni vermeye çalıştık.

Broşürde Aktif OSGB firmasının kurumsal renklerini etkin kullanarak marka bilinirliği yakalama şansını artırdık ve yazı karakteri olarak firmanın kurumsal fontu DinPRO yazı karakteri kullanarak profesyonel bir imaj algısı vermeye çalıştık.

Tabiki bütün bunları sadece bir broşür için çalışmadık, burada oluşturduğumuz tüm kurgu ve iletişim şeklini web sitesi, sosyal medya paylaşımları, google edwords reklamı, firma sunum slaytı  ve personel kurumsal iletişim dili gibi tüm mecralar için uyarlamaya devam edeceğiz. broşür bu fikir ve kurgunun tasarıma çıkıp somutlaştığı ilk ortam. Ajans olarak başarılı bir reklam çalışması olması için heyecanla ve odaklanmış şekilde çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Bakalım bu çalışmada ne kadar iyi bir başarı yakalayacak firma ve dolayısı ile biz.

Bu kadar izahattan sonra artık broşürü bi görelim diye merakla bekliyor olduğunuzu biliyorum. Lafı fazla uzatmadan tasarımı beğeninize sunuyorum. Tabiki bu sunum ilk taslak, yani üzerinde firamdan gelen dönüşlere göre revizeler yapacağız. Son şeki ise baskıya girecek ve diğer mecralar için referans teşkil edecek.

aktif_osgb_brosur_anafor_gorsel_03 aktif_osgb_brosur_anafor_gorsel_01 aktif_osgb_brosur_anafor_gorsel_02

brosur_aktiosgb-01_848x1200

brosur_aktiosgb-03_848x1200

brosur_aktiosgb-04_848x1200

brosur_aktiosgb-05_848x1200